Hogyan találjuk meg a pontyokat bonyolult technikai eszközök nélkül?
Ha szeretnél te is nagy pontyokat fogni, de nem szereted a bonyolult technikai eszközöket, mi segítünk néhány jól bevált tippel!
Minden adott vízterületben van egy közös dolog: Megannyi olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek szimplán az érzékszerveinket felhasználva is sorsdöntő információkkal szolgálhatnak horgászatunk sikerességével kapcsolatosan.
Nagyon fontos, hogy a területet időt nem sajnálva szükséges bejárni, szemügyre venni, akár távcsővel is. Igen, jól olvastad! Abszolút nem nevetséges dolog a vizet, és környékét pásztázni, hiszen rendkívül sok időt spórolhatunk meg ezzel magunknak!
Nem csak akadókat, vízben létrejövő fodrozódásokat vehetünk észre:
Az ugrások, fordulások azt jelentik, hogy az adott területen ott vannak a halak.
Ez természetesen nem csak azt jelentheti, hogy az adott területen egy-egy hal tartózkodik, épp ellenkezőleg: Főleg a hideg időben, de mégiscsak jellemző, hogy a halak nagyobb csoportokban mozognak együtt, ezért nagyobb eséllyel találjuk meg őket ilyen helyen.
Nyáron viszont nem feltétlenül jelent csoportos mozgást egy fordulás, lehet egy-egy elvétve előforduló táplálkozás is, aminek épp tanúi lehetünk.
Ha buborékokat látunk, a hiedelmekkel ellentétben nem azt jelenti, hogy a halak úszás közben buborékokat eregetnének, sőt a buborékok nagy száma sokszor a fenéken felgyülemlett szerves anyagok gáztartalmának felszínre szabadulását jelenti, külső behatás nélkül.
Ha azonban egymástól méretben különböző buborékfelhőt látunk, akkor következtethetünk arra, hogy valamilyen hal táplálkozása zajlik az adott vízfelület felszíne alatt.
Feederbotos, method keresőhorgászat alkalmazása esetén ezek az információk rendkívül fontosak lehetnek számunkra, hiszen ebben az esetben nem egy nagyobb mennyiségű etetőanyagra várjuk a pontyokat, hanem épp ellenkezőleg, próbálunk minél pontosabban meghatározott ponty-lelőhelyre dobni.
Fontos még figyelnünk a víz esetleges elszíneződését, mert ez is lehetséges oka lehet a halak táplálkozására, hiszen felkavarják a medret. Bányatavakban, ahol a víz nagyon tiszta, ott erre a jelenségre nem igazán számíthatunk.
Ha az enyhén fodrozódó vízfelszín közepén látunk egy "tisztást", ahol a víz teljesen sima, akkor ez azt jelentheti, hogy egy előttünk lévő horgász magas olajtartalmú etetőanyagot használt, és a halak megtalálták azt azaz elkezdtek belőle táplálkozni.
Ha viszont sem fordulást, sem ugrást, sem foltokat nem látunk, akkor se csüggedjünk, hiszen vannak más támpontok is:
A tavaszi felmelegedő időszakban a halak a sekélyebb, hamarabb melegedő vízekben találhatóak nagyobb számban, ősszel viszont mélyebbre úsznak, hiszen a víz lentebbi tömegei lassabban hűlnek át. így hát a vízmélység is nagyon fontos részese ennek az egyenletnek, amit úgy hívunk, horgászat.
Ha a területen látunk vízbefolyást, vagy bármilyen olyan közeget, ahol oxigén oldódhat a vízbe, ne feledjük el, hogy ez is fontos a halaknak, érdemes lehet erre felé is keresni őket.
Szél esetén a víz felszíne elkezd hűlni, ilyenkor a halak a lentebbi rétegekbe húzódnak.
Végezetül pedig egy fontos esszenciát sem szabad kihagynunk: A szemünk "felturbózását".
Ehhez ajánlunk egy jó minőségű polarizált napszemüveget, amelyen polarizációs réteg található: Ez lehetővé teszi, hogy a vízfelszín alá jobban belássunk, hiszen meg fogunk lepődni, hogy mennyire elejét veszi a vízen található csillogásnak.
Egy ilyen szemüveg nem csak a nap káros sugaraitól védi meg szemünket, hanem sokkal hatékonyabb tájékozódást is ad a vízparton.